Typy rekuperačních jednotek

Nejjednodušší a nejzákladnější rozdělení je na jednotky lokální a centrální.

Lokální rekuperační jednotky

Jak již název sám napovídá lokální rekuperační jednotka obsluhuje pouze určitou část objektu např. koupelnu, toaletu, předsíň apod. Tyto jednotky jsou malé a často mají podobu jakéhosi ventilátoru s možností reverzního chodu a dostatečně dlouhým potrubím, které slouží jako výměník. Nebo to mohou být klasické jednotky s nižším výkonem. Výhodou těchto jednotek je, že instalace nevyžaduje velké stavební zásahy a lze je tedy doporučit i do míst, kde chceme rekuperovat ale nechceme příliš bourat. Nevýhodou je nízká účinnost a ne příliš komfortní užívání spojené se zvýšeným hlukem a designem jednotek.

Centrální rekuperační jednotky

Tyto jednotky již obsluhují více místností nebo rovnou celý dům. Z technických místností (WC, koupelna, chodba, kuchyň apod.) odvádějí znehodnocený vzduch a do obytných místností (pokoje, haly apod) přivádějí čerstvý vzduch. Centrální jednotka je většinou umístněna v technické místnosti nebo na půdě. To skýtá výhodu v tom, že jednotka není vidět, nehlučí v obytných místnostech a hlučnost jednotky přenášenou do potrubí lze utlumit tlumiči hluku.
Odsávání vzduchu k rekuperaci se nedoporučuje z kuchyně přes digestoř, ale z místa mimo zdroj mastných par a vlhkosti, tak aby nedocházelo ke znečišťování výměníku rekuperační jednotky. Pro správnou funkci použijte digestoř s vnitřní cirkulací a kvalitními uhlíkovými a tukovými filtry.

Centrální rekuperátory je možné dělit na malé a velké rekuperační jednotky.

Malé jednotky jsou vhodnější pro byty či menší domky. Jejich vzduchový výkon je 200 - 300m3/hod. Velké rekuperační jednotky jsou určeny primárně pro centrální rekuperaci v domech. Výkon jednotek je kolem 400m3/hod